Tolna Megyei Értéktár

Post Thumb

SZENESI-LEGELŐ

A Dél-mezőföld egyik legnagyobb kiterjedésű összefüggően megmaradt homokgyepe. A tájvédelmi körzet részét képező, elkülönült védett terület az ültetett akác és fenyőfoltokkal, illetve kőris ligetekkel együtt 403 hektár.

Post Thumb

Cikta juh

A cikta juh a török uralmat követően a betelepített németajkú lakossággal került hazánkba. Elsősorban Tolnában és Baranyában volt elterjedt. A dél-dunántúli svábajkú falvak jellegzetes fajtája. Innen ered a fajta másik neve: tolna-baranyai sváb juh. Legnagyobb és legtisztább állománya Magyarországon, a Nagydorogi Szenes-legelőn található. Az Agrárminisztérium Ágazati Értéktárában szereplő védett őshonos, magas genetikai értéket képviselő magyar állatfajta.

Post Thumb

Magyar díszposta galamb

Nagydorogon és környékén évszázados hagyományai vannak a galambtenyésztésnek. Tolna megyében működik a legnépesebb tenyésztő egyesület. A Magyar díszpostát a leírások szerint az elmúlt század 30-as éveiben tenyésztették ki Békés megyében. Elterjedése az elmúlt évtizedben gyorsult fel, miután a Magyar Galamb és Kisállattenyésztők Országos Szövetsége bejegyezte új fajtaként.