Tolna Megyei Értéktár

Post Thumb

Markovics Gábor munkássága

A Markovics Gábor által vezetett fúvószenekar minőségi produkcióival és sikereivel Európa és Magyarország számos fesztiválján öregbítette Tamási és ezáltal Tolna megye hírnevét is. A térség német kisebbsége révén a megye kiemelkedő kulturális értéke a fúvószene, amely általuk is őrzi színvonalát.

Post Thumb

Mözsi-Szabó István festőművész munkássága

Mözsi-Szabó István természetelvű festőművész, az alföldi iskola képviselője. A bajai tanítóképző után művészeti tanulmányait Rudnay Gyula bajai képzőművészeti Szabadakadémiáján kezdte, majd 1948-tól a budapesti Képzőművészeti Főiskolán folytatta, ahol Szőnyi, Barcsay, Domanovszky voltak a tanárai. 1951-től Tolna megyében dolgozott rajztanárként. Közben Bogyiszlón képzőművészeti szakkört, színjátszó kört vezetett, néptáncegyüttest szervezett.

Post Thumb

Decsi-Kiss Mária gyöngyékszerkészítő munkássága

A sárközi gyöngygallérok és gyöngyből készült viselet kiegészítők a mai Magyarország területén egyedülállóak. Ennek bizonyítéka, hogy a Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékére felkerült Sárköz népművészete: szövés, hímzés, gyöngyfűzés, viselet örökségelem fontos, kiemelt részeleme. Decsi-Kiss Mária a megszerzett ismeretek továbbadását oktatások, pályázatok, kiállítások formájában eredményesen végzi mind a Tolna Megyei Népművészeti Egyesület tagjaként, mind pedig alkotó magánemberként.

Post Thumb

Varga Géza Ferenc (1950 – 2002) munkássága

Varga Géza Ferenc sajátos művészi utat járt be. Madárszárnyakra, csontokra, halgerincekre emlékeztető plasztikákat, ágas-bogas fákat idéző szobrokat készített. Kifejezésmódjára – melyre hatott az afrikai művészet, az aprólékos-gondos megmunkálás – az organikus szemlélet a jellemző. Plasztikái a múlt század 80-as 90-es évei magyarországi természetművészetének meghatározó munkái. Ars poeticája szerint a szobrászat nem cél, csupán eszköz – maga az alkotás folyamata – a világmindenség megértéséhez.

Post Thumb

Csepeli István faragó, sz. 1945

Az 1945-ben született faragóművész több évtizede Dunaföldváron él. Kétszáz esztendőre visszanyúló újpesti asztalos család leszármazottjának vallhatja magát. Ilyen családi előélettel tanulhatta ki az asztalos mesterség fortélyait is.